U jeku letnje sezone:
MOGU LI SE RODITELJI ODMORITI NA GODIŠNJEM ODMORU?
Znate li one divne fotografije sa bilborda na kojima se reklamiraju turističke agencije?
One idilične porodične portrete sa plaže: svi nasmejani, roditelji se bezbrižno sunčaju ili dremkaju u hladu pod prelepom palmom, a mališani se igraju u pesku, ili razigrano zabavljaju u vodi.
Nemojte gajiti iluzije. To verovatno, ili bolje reći, sigurno, neće tako izgledati. Bar ne svakodnevno. Možda ćete i vi uspeti da uslikate nekoliko sličnih fotografija, ako imate sreće.
Ali daleko od toga da će vam svaki trenutak biti takav. Biće mnogo više onih potpuno drugačijih.
Pitanje “Da li odmor sa malom decom postoji?” je isto kao pitanje o postojanju Deda Mraza. Svako na njega odgovara na svoj način, u odnosu na to u šta želi da veruje, dok duboko u sebi svi znamo istinu.
Tako je i sa porodičnim letnjim odmorom. Želim da verujem da postoji, i svakoga leta mu se iznova radujem kao nekada Deda Mrazu. A onda, kada se nađem na željenoj destinaciji, više puta mi se dogodi da požellim da se vratim u mir svoga doma, jer sam iscrpljena. Skroz.
I zato, da se ne biste vratili sa odmora umorniji nego što ste krenuli, predlažem vam da pokušate sa nekim od sledećih taktika koje provereno pomažu:
1. Ne gajite prevelika očekivanja
Odmor kakav ste poznavali pre nego što ste postali roditelji, više ne postoji. Sa druge strane, to ne znači da nema načina da se zabavite i uživate. Potrebno je samo prihvatiti novonastalu situaciju i izvući ono najbolje iz nje.
Sećam se, na prvo letovanje sa našim prvencem sam ponela knjigu, naivno verujući da ću imati vremena da čituckam, dok se on zabavlja u pesku. Kakva iluzija. Knjigu nisam uspela ni da izvadim iz kofera, a da ne pričam o tome da sam se vratila kući možda čak i svetlijeg tena nego pre polaska.
Od tada sam zadovoljna i ako uspem neometano da prelistam dnevnu štampu dok sam na moru.
Odmori su postali podređeni našim mališanima. I u skladu sa tim biramo destinaciju, način transporta i ishrane, kao i zabavni sadržaj. Najvažnije je da su njihove potrebe i čula zadovoljena, a mi ćemo lako, ako su oni nasmejani.
2. Držite se vaše ustaljene rutine koliko god je moguće
Ovo se pre svega odnosi na vaš svakodnevni tempo i navike, kao što je vreme buđenja, vreme odlaska na spavanje, popodnevne dremke, i ukoliko je to moguće, satnica obroka.
Iz iskustva vam mogu reći da, što je vaša rutina na moru približnija onoj koju imate kod kuće, imaćete lepše letovanje, sa odmornim, sitim i nasmejanim detetom. Kada im ukinete hranu i odmor na koji su navikli, kreće prava zabava.
Zato se držite svoje rutine, bolje ne čačkati mečku.
3. Izaberite smeštaj koji je blizu plaže ili na samoj plaži
Možda vam ovo ne deluje važno, ali verujte mi, itekako jeste. Nije zabavno u jednoj ruci nositi dete, a u drugoj ruci torbu, ustvari, pravilnije bi bilo reći torbekanju za plažu.
Da ne spominjem da vašoj jačoj polovini pritom klecaju kolena od težine i gabarita prtljaga koji je na njegovim plećima.
Jer, vama su zaista potrebni svi ti peškiri, pelene za kupanje, pampers, pavlovićeva, 3 različite kreme za sunčanje, voda, sokić, užina, voćkica, šeširići, rezervna garderoba i kupaći kostimi, i naravno, nezaobilazna 101 animacija za plažu u vidu plastične galanterije (kofice i lopatice) sa jedne, i asortimana na naduvavanje sa druge strane.
Ukoliko nosite kolica za decu sa sobom, biće vam svakako lakše. A ako ih niste poneli, onda ćete se navići da teglite gomilu stvari sa sobom, svakoga dana iznova i iznova, dok ne budete stesali figuru do savršenstva, ili kao u mom slučaju, do granice neuhranjenosti.
4. Naoružajte se strpljenjem
Naročito ako je u pitanju prvo letovanje sa detetom. Koliko god mu vi objašnjavali šta ga čeka, istina je da ni vi, a ni vaš mališan ne možete u potpunosti znati kakva će biti njegova reakcija kada prvi put vidi more. Nemojte se iznenaditi ukoliko u početku zbog straha odbije da uđe u vodu. Pesak i kamenčići ne bi trebalo da predstavljaju problem, osim ako nisu vreli.
Mogući su i problemi sa ishranom, ukoliko imate pansion sa organizovanim obrokom. Često su nepoznati mirisi i ukusi odbojni mališanima, pa treba biti fleksibilniji nego inače, kako bi dete barem nešto pojelo.
Takođe, promena kreveta, jastuka i same klime, kao i previše Sunca, slane ili hlorisane vode i ostalih dnevnih dešavanja mogu uticati na raspoloženje deteta, i prouzrokovati insomniju, učestala buđenja, razdražljivost i neraspoloženje.
5. Očekujte neočekivano
Ili u prevodu, budite spremni za sve moguće scenarije. Posebno one najgore.
Nemojte zaboraviti da uplatite putno zdravstveno osiguranje, i ponesite mini apoteku u vidu probiotika, rehidrina, sirupa na bazi paracetamola i sličnih potrebština. Nema većeg smora od bolesnog deteta na letovanju. Bili-videli, ne ponovilo se.
Obratite pažnju na bazene, prilaze vodi, klizave površine, utičnice za struju, staklena vrata, i ostale potencijalne opasnosti koje mogu izazvati različite nepoželjne incidente.
Neću ni govoriti o izbegavanju prejakog Sunca, redovnom mazanju i hidrataciji. To se podrazumeva.
6. Pametno se spakujte
Pomirite se sa tim da će prostor u koferu za vaš lični prtljag biti ograničen, veoma ograničen. Zato je odlična ideja prvo spakovati dečje stvari, a ono malo mesta koje preostane nakon što su sve njihove potrepštine spakovane, to je za vas. Pa navalite, raširite se koliko možete.
Pored svih preko potrebnih dečjih stvari, iluzije o velikom ličnom prtljagu samo za vas, mogu slobodno početi da blede.
Nekada sam i ja imala čitav kofer samo za sebe, a sada, pogotovo ako putujemo avionom, zadovoljavam se ostacima, tj. patrljcima prtljaga. Prioriteti se definitivno menjaju kada postanete mama, zar ne?
7. Stvorite uspomene za ceo život
I ako ste preopterećeni stvarima koje mogu krenuti naopako, zastanite na trenutak, duboko udahnite i pogledajte oko sebe.
Nalazite se na moru, okruženi onima koje najviše volite, svojom porodicom. Zato, dajte sebi oduška, jer, možda nećete uspeti ni da započnete knjigu koju ste poneli, ali ćete zato sigurno moći da sagradite nekoliko kula od peska koje će izmamiti osmeh na licu vaših klinaca. Moćićete da se prskate sa njima u plićaku do mile volje, i da ih pridržavate dok pokušavaju da zaplivaju bez šlaufa i rukavića. Verovatno će se u međuvremenu tu naći i neki sladoled, šećerna vuna, ukusan porodični obrok, zabavna šetnja duž obale mora i nezaobilazna beskrajna porodična fotografisanja.
Sve su to trenuci koji su vredni truda. Oni stvaraju uspomene za ceo život, kako vama, tako i vašim mališanima. Zato se potrudite da te uspomene budu najlepše moguće. Oni to zaslužuju.

2 Comments
Mnogo lepo i sve tacno napisano,
A moj predlog je povesti snalazljivu babu na more koja ce mnoge igre sa decom ispratiti tako da cete moci i vi da odmorite.Pored toga babe vole i da ustaju ranije isto kao i mala deca ,pa mogu da prosetaju plazom (dobro je zbog joda 🙃),dok vi jos malo dremate.Babe su dobre i za cuvanje dece nocu. Na ovaj nacin ucinicete sebi uslugu ,detetu a i babi. Probajte da tolerisete i babu i dete ,prihvatite to kao jedini nacin da stvarno dobijete vreme i za tu knjigu,i za jednostavno uzivanje na plazi sa decom (i babom😬).Posle mora naravno dajte babi 10 dana odmora 😏😜!!!! Veliki pozdrav!
ja sam vodila moju mamu na more i dosta mi je pomagala oko dece ,nemam reci da joj se zahvalim!
Mama volim te!!!! Hvala ti na svemu!!!
Hvala puno na komentaru 🙂
Bake su nezamenjive, priskaču u pomoć kada zatreba i zato su svi koji ih imaju, a tu spadaju pre svega unuci, a zatim i mame i tate, neizmerno srećni <3
Slažem se u potpunosti da je to rešenje koje definitivno pruža roditeljima mogućnost da iskoriste godišnji odmor za odmor 🙂